Honeycomb candy

IMG_20161003_215211

IMG_20161003_215603

IMG_20161003_204851

just sugar, corn syrup, and honey cooked to 300 degrees and baking soda is added to make it foam up and poured to cool
only 2 TBS of honey and it is so overpowering. We are going to try maple syrup and golden syrup because the honey is just too much

Recipe

Arlettes

IMG_20160901_203310

Watching The Great British Bake Off we saw them make arlettes and figured we could just use store bought pastry dough. Spent a whole weekend making them and tweaking. Theresa did cocoa ones and ones with slivered almonds, but going back to the basic is where it is at.

It is just pastry dough with cinnamon sugar rolled up, sliced, and rolled out cooked at 350 F to awesome on parchment.

IMG_20160901_200220

Our MEAT babies

IMG_20160904_132748

IMG_20160904_161231

We hit up Sam’s and bought some primals. I am a ribeye guy and she likes the tenderloins. Choice grade meat in these primals is insane priced and I can cut them up easily. Foodsaver FTW. I got 18 ten ounce ribeyes and she got 8 killer fillets.

IMG_20160904_143627

IMG_20160904_165828

Ground up all the trimmings to a high fat ground. It was too coarse to make a burger because it just fell apart on the grill, but I will do a 2nd grind for hopefully killer burgers.

It was a hefty investment, but so worth it. $7.96 per pound on the ribeye and $11.28 on the tenderloin. For choice grade that is insanely cheap. I absolutely love breaking them down. I had my knife sharp and did a great job. I now check the price for pound at grocery stores to see if I did good. Oh man. Not even choice grade are $13 for ribeye per pound. SCORE

Plated ready to make meal delivery service is pretty cool

IMG_20160319_191911

IMG_20160319_202619

Plated is a subscription meal ingredient delivery service. You pick one of two days a week for delivery and how many meals and servings per meal. A friend sent me the gift of a free box and we picked two meals and tried it out. The ingredients are portioned out and you supply just basics like salt and pepper.

A box with two meals for two was about $50 including shipping. There are ways to justify that price like not having to shop for yourself, buying more than of an ingredient you need for the meal that might go to waste, and getting to try something new. We enjoyed trying some new stuff we would of never thought to try after the 4 meals.

The above pics are from the shepherds pie. My first parsnip. I love the little baggie of flour. The instructions are on a card and easy to follow. She called it less liquid stew and we both really enjoyed it. We found parsnips at Super Saver and plan on making it again with a few tweaks. Of course we do not need to use parsnips, but knowing that we are not bothered by eating them added an ingredient to our list of acceptable to use as food foodstuffs.

There are pics from all 4 meals below the fold with more details about the meals with my thoughts on the whole thing.